Zabawki są uważane za ważnych sprzymierzeńców w procesie uczenia się dzieci. Poprzez zabawę dzieci rozwijają podstawowe elementy w kształtowaniu swojej osobowości, m.in. uczą się, doświadczają sytuacji, porządkują emocje, przetwarzają informacje, budują autonomię działania. Idealnie, wybór powinien być dokonany na podstawie poziomu rozwoju motorycznego i poznawczego dziecka. Według badaczy wiek sugerowany na opakowaniu zabawki nie zawsze jest zgodny z możliwościami motorycznymi i poznawczymi dziecka.

Zabawki edukacyjne dla dzieci — zabawki rozwojowe

W pierwszych miesiącach i latach w życiu dzieci wszystko się odkrywa. Dźwięki, obrazy, tekstury, smaki i zapachy. Każda interakcja z otoczeniem powoduje inną naukę. Z tego powodu ważne jest, aby dzieci otrzymywały wszystkie niezbędne stymulacje do zdrowego rozwoju, w tym uczucia, ochronę, podstawową opiekę i oczywiście zabawę.

Jakie wybrać zabawki dla rocznego dziecka — zabawki edukacyjne i ich zalety

Wymieńmy teraz kilka przykładów zabawek, które motywują rozwój dzieci. Są to opcje znane już w dziecięcym wszechświecie, łatwe do znalezienia i proste w obsłudze.

Karuzele dla dzieci nad łóżeczko

Karuzele są doskonałym środkiem stymulującym zmysły wzroku i słuchu w pierwszych miesiącach życia dziecka i można je umieścić w łóżeczku lub wózku. Kolory, dźwięki i ruchy tego typu zabawki przykuwają uwagę maluszka. Modele muzyczne na ogół zawierają uspokajające dźwięki, które wywołują u malucha uczucie komfortu i relaksu.

Kolorowe dywany

Około 4 miesiąca, kiedy maluch zaczyna się przewracać i leżeć na brzuchu, kolorowe dywaniki zaczynają być bardzo przydatne. Podczas gdy dziecko wzmacnia mięśnie ramion i karku, w pozycji na brzuszku bada otoczenie, w którym się znajduje. Dodatkowo maluch poprawia wzrok i dotyk, bawiąc się na dywanie kolorowymi kształtami i figurami.

Grzechotki — zabawki edukacyjne dla niemowląt

Gdy dzieci zaczynają podnosić przedmioty, grzechotki są idealnymi przedmiotami, ponieważ stymulują słuch i dają pierwsze oznaki autonomii – dziecko zaczyna przyswajać sobie, że ruch, który wykonuje zabawką, poprzedza dźwięk. W tej fazie wskazane są zwierzątka z materiału lub miękkiej gumy oraz inne kolorowe zabawki, którymi dziecko może manipulować, potrząsać i gryźć. Wśród nich gryzaki pomagają również złagodzić dyskomfort poprzedzający pierwsze ząbkowanie.

Sprawdź: PLUSZAK KWIATEK Z GRZECHOTKĄ 20 CM.

Instrumenty muzyczne

Tamburyny, marakasy i wszelkie inne instrumenty muzyczne odpowiednie dla dzieci, pomagają w rozwoju funkcji ruchowych, w sensie dotykowym, wzrokowym i słuchowym. Pobudzają również umiejętności poznawcze, takie jak uwaga i percepcja, a także zachęcają do muzykalności u dzieci.

Sprawdź: CYMBAŁKI JEŻDŻĄCE DLA NAJMŁODSZYCH AUTO.

Układanie i przyciąganie zabawek

Około roku, kiedy maluchom łatwiej jest posługiwać się przedmiotami, świetną opcją jest układanie i dopasowywanie zabawek, takich jak klocki, pierścionki i elementy o różnych kształtach geometrycznych. Te elementy sprzyjają rozumowaniu i koordynacji ruchowej.

Zabawki wywołujące ruch — prezenty zabawki dla niemowląt

Piłki, trójkołowce, wózki i wszystkie inne zabawki, które stymulują Twoje dziecko do ruchu, to dobry wybór. Maluchy potrzebują zużyć swoją energię. Kolejnym pozytywnym punktem jest to, że ten rodzaj gry wymaga większej interakcji z innymi ludźmi, co jest dobre dla socjalizacji.

Sprawdź: KACZKA KLAPACZKA DO PCHANIA PCHANKA PCHACZ.

Książki muzyczne — zabawki edukacyjne dla 2 latka

Od 2 roku życia dzieci potrafią rozpoznawać kolory i przyswajać pierwsze kontakty z literami i cyframi. Na tym etapie książeczki muzyczne są świetnym narzędziem do nauki, ponieważ przykuwają uwagę najmłodszych kolorowymi obrazkami i piosenkami, jednocześnie zachęcając do czytania i wyobraźni.

Lalki — zabawki edukacyjne dla 3, 4, 5, 6 i 7-latka

Lalki zapraszają dziecko do magicznego świata, w którym rodzice, wychowawcy i same maluchy mogą wymyślać postacie i tworzyć historie. Doświadczenie zabawy jest częścią rozwoju dziecka i powinno być również wspierane, ponieważ wzmacnia wyobraźnię i kreatywność. Zapewnienie dzieciom produktywnego kontekstu, w którym mogą przeżywać swoją zabawę, pozwala im nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym światem, wprowadzić go do interakcji z otoczeniem i pracować nad swoją tożsamością.

Glina, plastelina lub inna masa plastyczna — czy to dobry prezent / zabawka dla dziecka?

Do ulubionych przez dzieci należą zabawy z gliną i plasteliną. Tworząc nowe kształty i figury, poprawiają dotyk i funkcje motoryczne, a także wykorzystują swoją kreatywność, aby własnymi małymi rączkami tworzyć postacie i przedmioty swoich nowych przygód. Jest to zatem bardzo konstruktywne doświadczenie. Jeśli chcesz sprawić taki prezent, zastanów się nad wybraniem magicznej plasteliny, która ma również inne właściwości, takie jak odbijanie się, świecenie w ciemności czy specjalnie intensywne kolory.

Pomysł na prezent dla chłopca i dziewczynki stosownie do wieku — jakie będą bezpieczne zabawki?

Rośnie zapotrzebowanie na prezenty dla najmłodszych i konieczne jest dobranie odpowiedniego przedmiotu do grupy wiekowej. Sprawdź również, czy na zabawce są odpowiednie oznaczenia na temat bezpieczeństwa zabawki, takie jak certyfikat CE, który gwarantuje bezpieczeństwo i jakość produktu. Aby ułatwić wyszukiwanie, przygotowaliśmy listę odpowiednich do wieku wskazówek dotyczących prezentów dla dzieci.

Wskazówki dotyczące prezentów dla dzieci w zależności od ich wieku:

 • Od 6 miesiąca życia — zachęcaj dziecko do samopoznania;
 • Od 7 miesięcy do 12 miesięcy — pomoc w rozwoju zmysłów;
 • Od 1 roku do 1 roku — stymulować rozwój motoryczny;
 • Od 3 do 5 lat — pomóż stymulować pamięć dziecka;
 • Wiek od 6 do 8 lat — zachęcaj do myślenia;
 • Wiek od 9 do 11 lat — rozwiń zainteresowania dziecka
 • Od 12 roku życia — pomóż dziecku budować jego tożsamość

Prezenty i zabawki dla dzieci w wieku od 1 do 2 lat

W przejściu do drugiego roku życia Twoje dziecko zaczyna zdobywać pewną „niezależność”. Niektórzy są już w stanie bardzo bezpiecznie chodzić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest szukanie zabawek, które pomagają w tej równowadze.

Prezenty i zabawki dla dzieci w wieku 2-3 lat

W tym wieku dzieci mają już lepszą koordynację ruchową i dobrą relację między oczami a dłońmi. Dlatego łatwiej im budować i montować, co jest dobrym sposobem na zabawę i naukę. Klocki będą idealnym prezentem.

Prezenty i zabawki dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat

W tym wieku dziecko zaczyna zadawać coraz więcej pytań. Chce odkrywać świat i dużo się uczyć. Poza tym poznaje wszystkie swoje emocje i ma dużo energii. Dlatego potrzebny jest prezent / zabawka, która pobudzi wszystkie te obszary — piłki to uniwersalne edukacyjne zabawki dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Dzięki temu przedmiotowi możliwe jest tworzenie najróżniejszych gier i zabawianie dziecka przez długi czas. Sprawdź propozycję gier z piłką mniejszą i większą:

Prezenty i zabawki dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat

W wieku pięciu lat dziecko ma już dobrze rozwiniętą koordynację ruchową. Możesz zacząć ją wykorzystywać na niektóre czynności, takie jak pływanie. Pływanie jest świetne dla Twojego dziecka i bardzo pomoże w jego rozwoju. Poza tym maluchy wciąż są pełne energii i muszą ją gdzieś spożytkować w ciągu dnia.

Prezenty i zabawki dla dzieci od 7 do 8 lat

W tym wieku można postawić zarówno na zabawki stymulujące wiedzę dziecka, jak i na takie, które można wykorzystać na świeżym powietrzu, np. rowerek, który zachęca maluchy do aktywności fizycznej i zapewnia przyjemną aktywność dla rodziny. Z drugiej strony możesz wybrać zabawki, które przekazują wiedzę, takie jak gry edukacyjne z liczbami, obrazkami i słowami. Świetnymi alternatywami są również stoły do ​​zabawy i układanki.

Co daje dziecku układanie puzzli?

W tej rodzinnej przygodzie polegającej na układaniu puzzli w naturalny i zabawny sposób dzieci uczą się kilku umiejętności:

 • uwaga i koncentracja;
 • wyobraźnia i kreatywność;
 • socjalizacja;
 • pamięć i rozumowanie;
 • odwaga i pewność siebie;
 • cierpliwość i dyscyplina;
 • poszanowanie ograniczeń i zasad;
 • poczucie rywalizacji (zdrowe);
 • motywacja;
 • komunikacja;
 • koordynacja ruchowa.

Prezenty i zabawki dla dzieci od 9 do 12 lat

W tej grupie wiekowej jest ogromny wybór prezentów. Możliwości są nieskończone. W dzisiejszych czasach dzieci wykazują duże zainteresowanie zabawkami elektronicznymi — gra wideo, telefon komórkowy, tablet itp. Istnieje jednak kilka opcji wyjścia poza ekrany. Gry planszowe, na przykład, mogą być świetnym sposobem na tworzenie stymulujących i konkurencyjnych wyzwań, dając wspaniałe prezenty dla 11-latków, takie jak warcaby, zapamiętywanie obrazów czy gra w statki.